هماهنگی از طریق واتساپ:

09014660828

تحلیل تم


تحلیل تِم نخستین روش تحلیل کیفی است که محققان باید فرا بگیرند، زیرا این روش، مهارت­های اصلی که برای اجرای بسیاری از روش­های دیگر تحلیل کیفی لازم است را فراهم می ­آورد.

 

تحلیل تم

تم روشی برای کنکاش پژوهشگر در داده ها است و آمیزه ای از دانش و هنر محسوب می شود. تم به چارچوب نظری از قبل وابسته نیست و از آن می توان برای ساخت چارچوب نظری استفاده کرد. همچنین روشی برای شناخت، تحلیل و گزارش الگوهای موجود در درون داده های کیفی است و فرایندی برای تحلیل متنی و داده های پراکنده است که آن را به داده های غنی و تفصیلی تبدیل می کند. سپس داده های تحلیل شده (مضامین) را کدگذاری کرده و برای آن ها برچسب (برچسب زنی یا کدگذاری اولین قدم در راستای خلاصه و چکیده نمودن داده های عظیم است که از مصاحبه ها بدست آمده است) انتخاب می کند و بعد از مضامین اصلی، مضامین فرعی را به دست می ­آورد.

فراگرد تحلیل تِم زمانی شروع می­ شود که تحلیل­گر الگوهای با معنی و موضوعاتی که جذابیت بالقوه دارند را مد نظر قرار می­ دهد. این تحلیل شامل رفت و برگشت مستمر بین مجموعه داده ­ها و خلاصه­ های کدگذاری شده، و تحلیل داده ­هایی است که به وجود می­آیند. نگارش تحلیل از همان مرحله اول شروع می ­شود. 

فراگرد تحلیل تم سه مرحله دارد:

مرحله 1. آشنایی با داده ­ها: برای اینکه محقق با عمق و گستره محتوایی داده ­ها آشنا شود لازم است که خود را در آن ها تا اندازه­ای غوطه­ ور سازد. غوطه­ ور شدن در داده­ ها معمولاً شامل "بازخوانی مکرر داده ­ها" و خواندن داده ­ها به صورت فعال (یعنی جستجوی معانی و الگوها) است.

مرحله 2. ایجاد کدهای اولیه: مرحله دوم زمانی شروع می ­شود که محقق داده ­ها را خوانده و با آن ها آشنایی پیدا کرده است. این مرحله شامل ایجاد کدهای اولیه از داده­ ها است. کدها یک ویژگی داده ­ها را معرفی می­ نمایند که به نظر تحلیل­گر جالب می ­رسد. داده­ های کدگذاری شده از واحدهای تحلیل (تِم ­ها) متفاوت هستند. کدگذاری را می ­توان به صورت دستی یا از طریق برنامه­ های نرم ­افزاری انجام داد.

مرحله 3. جستجوی تِم ­ها: این مرحله شامل دسته ­بندی کدهای مختلف در قالب تِم­ های بالقوه و مرتب کردن همه خلاصه داده ­های کدگذاری شده در قالب تِم­ های مشخص شده است. در واقع محقق، تحلیل کدهای خود را شروع کرده و در نظر می­ گیرد که چگونه کدهای مختلف می ­توانند برای ایجاد یک تِم کلی ترکیب شوند.

1401/01/12

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top